Un polițist de 26 de ani din Bistrița a ajuns în stare gravă la spital, marți, după ce a fost împușcat accidental de un coleg de la Biroul Transporturi. Incidentul a avut loc în apropierea gării din municipiu, în timpul unei patrulări.
Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, un echipaj SMURD de terapie intensivă, însoțit de medic, și pompieri au intervenit prompt la locul incidentului pentru a-i acorda primul ajutor polițistului rănit, care a fost apoi transportat la spital.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița a fost sesizat și a preluat ancheta pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs incidentul.
Primele date arată că victima a fost împușcată accidental de colegul său, angajat al Poliției Transporturi Bistrița-Năsăud. O echipă formată din polițiști de la mai multe structuri – Biroul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Investigații Criminale și Criminalistică – a efectuat primele cercetări la fața locului.